Infamia Cupei Mondiale: cei 5 jucători trimiși în finala Cupei Mondiale

vorbesc despre infamie.

puține cluburi din fotbalul mondial sunt la fel de exclusive ca cel în care cardul de membru este roșu și prezentat inițial la o finală a Cupei Mondiale.

doar cinci jucători au fost expulzați de la cel mai mare eveniment sportiv din 1930—toți au fost trimiși începând cu 1990.

nu este surprinzător că, într-o singură ocazie, jucătorul expulzat a continuat să ridice Cupa Mondială după plecarea sa din meci.

deci, fără alte întrebări, să aruncăm o privire la cel mai notoriu cvintet din istoria fotbalului.

New York Times a descris finala Cupei Mondiale din 1990 ca o piesă de „operă de artă controversată” și „urâțenie la nivel mondial”.”

Arbitrul Edgardo Codesal a fulgerat patru cartonașe galbene pe parcursul meciului dintre Germania de Vest și Argentina, iar în minutul 65, cu jocul încă fără scor, finala Cupei Mondiale a avut prima trimitere.

jucătorul în cauză a fost Independiente Fundaș Pedro Monzon, care fusese introdus doar la repornire în locul lui Oscar Ruggeri.

dar după ce l-a doborât pe Jurgen Klinsmann în partea stângă a terenului, Monzon a primit un cartonaș roșu drept—apariția sa în meci a durat doar 20 de minute.

în minutul 85, Andreas Brehme a marcat de la fața locului, iar germanii au avut al treilea triumf al Cupei Mondiale.

Gustavo Dezotti, 1990

la mai puțin de două minute după penalizarea lui Brehme, Argentina a fost redusă la nouă bărbați când Gustavo Dezotti s-a alăturat coechipierului Monzon pentru o baie timpurie.

în ceea ce privește cartonașele roșii, atacantul de atunci Cremonese a fost la fel de prost pe cât au venit.

frustrat că a primit un gol târziu care s—ar dovedi câștigător, Dezotti l-a atacat pe Jurgen Kohler lângă steagul de colț, iar Codesal a luat decizia evidentă de a-i arăta un al doilea galben-primul său fiind câștigat la doar cinci minute după lovitură.

Marcel Desailly, 1998

finala Cupei Mondiale din 1998 rămâne implantată în mintea noastră pentru multe lucruri: o performanță sumbră a Braziliei și starea mentală a lui Ronaldo; dublul lui Zidane.

unul care este adesea glosat, totuși, este cartonașul roșu arătat lui Marcel Desailly în minutul 68—la doar 20 de minute după ce a intrat în cartea arbitrului Said Belqola pentru prima dată pentru disidență.

cu doar câteva momente înainte de expulzarea sa, fundașul a făcut o degajare importantă asupra efortului lui Bebeto cu portarul francez Fabien Barthez în afara poziției. Dar opt minute mai târziu, partea lui a fost un om în jos după ce a adus Cafu la pământ.

cu toate acestea, Brazilia a rămas în imposibilitatea de a obține un punct de sprijin în meci. Franța, care a condus cu 2-0 la acea vreme datorită unei perechi de goluri Zidane, a pus ultimele atingeri asupra victoriei lor în al treilea minut al timpului de oprire a reprizei a doua prin Emmanuel Petit.

Zinedine Zidane, 2006

unul dintre cele mai notorii momente din istoria fotbalului mondial a avut loc în finala Cupei Mondiale din 2006, când Zinedine Zidane a primit un cartonaș roșu drept pentru capul său în pieptul lui Marco Materazzi.

Zidane, căpitanul Franței, și Materazzi, fundașul Italiei, păreau să-și aibă soarta împletită pe tot parcursul concursului de la Berlin. Zidane a deschis scorul la doar șapte minute după ce Materazzi a acordat un penalty.

dar la doar 12 minute mai târziu, Italia a revenit la nivel datorită controversatului lor Fundaș Inter Milano, care trecuse pe lângă Fabien Barthez după colțul lui Andrea Pirlo.

asta a fost tot scorul pe care meciul l-ar vedea din jocul deschis. La jumătatea primei perioade de prelungiri, Zidane, aparent provocat de Materazzi, s-a oprit în urmele sale și și-a lovit cu capul adversarul, forțându-l pe arbitrul Horacio Elizondo să prezinte un cartonaș roșu.

Italia, desigur, a câștigat Cupa Mondială la penalty-uri, iar Zidane care se retrage nu a mai jucat niciodată un meci de fotbal.

John Heitinga, 2010

a 159-a concediere din istoria Cupei Mondiale a avut loc în prima perioadă de prelungiri în finala din 2010 dintre Olanda și Spania în Africa de Sud.

dacă finala din 1990 a fost cea mai vicioasă pe care turneul a văzut—o vreodată, meciul din 2010 a fost un arbitru secund apropiat Howard Webb a prezentat 14 cartonașe galbene, dintre care două au fost arătate fundașului John Heitinga.

într-adevăr, Nigel de Jong ar fi trebuit să primească ordinele sale de marș în minutul 28, când l-a atacat pe Xabi Alonso cu o lovitură de karate, dar într-un efort de a păstra ocazia Webb i-a permis olandezului să scape cu un galben, deși meciul s-a îmbunătățit cu greu ca urmare.

Heitinga, care fusese inițial rezervat doar timid de ora, a fost în cele din urmă expulzat în minutul 109, după ce l-a doborât pe Andres Iniesta. Doar șapte minute mai târziu, Iniesta a marcat pentru a livra La Roja prima lor Cupă Mondială.