kto odpowiada za bezpieczeństwo i higienę pracy ?

zapewniając odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy nie należy do jednej osoby, HSE stwierdza, że: „obowiązkiem pracodawcy jest ochrona zdrowia, bezpieczeństwa i dobrobytu swoich pracowników i innych osób, które mogą być dotknięte przez ich działalność.”Dlatego większość odpowiedzialności należy do pracodawcy.

aby wypełnić swoje obowiązki, pracodawca musi:

przeprowadzaj oceny ryzyka

pracodawcy są odpowiedzialni za przeprowadzanie ogólnych i szczegółowych ocen ryzyka (na przykład oceny ryzyka koronawirusa, oceny ryzyka operacji ręcznych itp.), aby zapewnić pracownikom wszystkie potrzebne informacje na temat zagrożeń, zagrożeń i odpowiednich kontroli w miejscu pracy.

przeprowadzenie oceny ryzyka obejmuje inspekcję miejsca pracy w celu określenia wszystkich istotnych zagrożeń i wprowadzenie środków w celu wyeliminowania, zmniejszenia lub kontroli zidentyfikowanych zagrożeń.

oceny ryzyka powinny podkreślać, w jaki sposób pracownicy są chronieni i mają na celu instruowanie i informowanie pracowników, jak zarządzać ryzykiem.

określ, kto potrzebuje ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami

pracodawcy muszą wziąć pod uwagę zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich w obiekcie lub kogo mogą dotyczyć ich działania operacyjne. Dotyczy to wszystkich pracowników, wykonawców, pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin oraz osób o szczególnych wymaganiach, takich jak kobiety w ciąży lub osoby niepełnosprawne.

wdrożyć procedury BHP

pracodawcy muszą wdrożyć odpowiednie i wystarczające procedury BHP, organizując instalację, konserwację i zarządzanie wszelkimi urządzeniami lub działaniami niezbędnymi do zapewnienia bezpieczeństwa ludzi. Może to na przykład obejmować dostarczanie ŚOI (środków ochrony indywidualnej), wymianę starego sprzętu lub zapewnienie pracownikom dodatkowego szkolenia.

tworzenie polityki bezpieczeństwa i higieny pracy

tworzenie polityki bezpieczeństwa i higieny pracy, aby wszyscy pracownicy byli świadomi odpowiednich procedur, jest wymogiem prawnym dla wszystkich przedsiębiorstw. Polityka powinna być udokumentowana, jeśli jest więcej niż pięciu pracowników, obejmować wszystkie procedury BHP w miejscu pracy, w tym bezpieczeństwo przeciwpożarowe i pierwszą pomoc, i być łatwo dostępna dla pracowników, wykonawców na miejscu i innych zainteresowanych stron.

polityka powinna również szczegółowo określać sposób zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, takie jak szczegóły oceny ryzyka, plany ewakuacji, szkolenie personelu i konsultacje. Polityka powinna również zawierać nazwiska osób, które mają określone obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, na przykład osoby udzielające pierwszej pomocy lub straż pożarna.

wyświetl plakat prawa BHP

jest to wymóg prawny dla wszystkich pracodawców, aby wyświetlić plakat prawa BHP, który przedstawia Brytyjskie przepisy BHP i podsumowuje obowiązki pracowników i pracodawców. Musi być wyświetlany w miejscu, w którym pracownicy mogą go łatwo odczytać. W przypadku firm z wieloma lokalizacjami oznacza to wyświetlanie plakatu dla każdej lokalizacji lub pracownicy zdalni mogą otrzymać równoważną ulotkę lub kartę kieszonkową.

komunikacja z pracownikami

pracodawcy muszą regularnie komunikować się ze swoimi pracownikami w kwestiach BHP. Jest to szczególnie ważne podczas pandemii koronawirusa. Powinieneś informować i angażować swoich pracowników o wszelkich zmianach lub dodatkowych kontrolach, które są wprowadzane w celu zarządzania ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa w celu stworzenia bezpiecznego środowiska pracy.

powinieneś również dowiedzieć się, czy Twoi pracownicy mają jakiekolwiek obawy dotyczące ryzyka i powiązanych zasad, i zachęcić ich pomysły na bezpieczne prowadzenie firmy.

Zapewnij szkolenia i apteczki pierwszej pomocy

każda firma musi mieć wyznaczoną pierwszą pomoc i odpowiednio zaopatrzoną apteczkę pierwszej pomocy. Nie jest wymagana określona liczba osób udzielających pierwszej pomocy, ponieważ zależy to od konkretnego ryzyka w miejscu pracy i rodzaju obrażeń, które mogą wystąpić. Jako wytyczne, HSE zaleca, aby miejsca pracy o niskim ryzyku miały co najmniej jednego wykwalifikowanego pierwszego pomocnika na każde 100 pracowników, podczas gdy miejsca pracy O WYSOKIM RYZYKU mają jednego na 50 pracowników. Szczegółowe wymagania dla każdego miejsca pracy zostaną określone w drodze szczegółowej oceny pierwszej pomocy, która musi zostać zakończona.

powinieneś również przeprowadzić szkolenie, aby upewnić się, że wszyscy pracownicy rozumieją wszystkie potencjalne zagrożenia w miejscu pracy. W zależności od roli pracownika, specyficzny rodzaj szkolenia BHP, którego potrzebują, może się różnić. Na przykład personel, który regularnie podnosi ciężkie przedmioty, powinien przejść szkolenie w zakresie obsługi ręcznej, podczas gdy osoby pracujące ze szkodliwymi substancjami mogą wymagać szkolenia w zakresie wycieków chemicznych.