Cât Durează Un Joc De Volei? -Mai bine la volei

Voleiul este un sport de mare intensitate care necesită multă alergare și sărituri. Dacă sunteți interesat să luați sportul, luați în considerare nivelul dvs. de atletism și alegeți o ligă de volei potrivită pentru dvs. Voleiul competitiv necesită multă rezistență, deci luați în considerare dacă sunteți pregătit pentru provocare înainte de a vă angaja.

un joc tipic de volei jucat la cele mai bune seturi 2-of-3 durează de obicei între 60 și 90 de minute, deși nu există restricții de timp într-un joc de volei. Fiecare set poate dura aproximativ 20-30 de minute. Un sistem de puncte de raliu este utilizat în joc și oricare echipă câștigă 25 de puncte câștigă setul, atâta timp cât conduce cu 2 puncte.

restul acestui articol va discuta durata de joc a unui joc de volei și sistemul său de notare. În majoritatea sporturilor, jucătorii au o anumită perioadă de timp pentru a înscrie cât mai multe puncte. În volei, jocul continuă până când jucătorii înscriu un anumit număr de puncte.

cât timp este un joc de volei?

un joc de volei durează de obicei între 60 și 90 de minute, care include 3 seturi jucate. Nu există limită de timp pentru fiecare set, astfel încât jucătorii pot juca atâta timp cât doresc. Așteptați seturi mai lungi dacă joacă jucători competitivi, la nivel înalt.

echipele Competitive produc mitinguri mai lungi.

un joc tipic de volei este jucat în cele mai bune seturi 2-of-3. Cu toate acestea, unele jocuri, ligi sau turnee necesită ca echipa câștigătoare să câștige cele mai bune seturi 3 din 5. Din nou, durata exactă a jocului poate varia, în funcție de cât durează jucătorii să înscrie suficiente puncte pentru a câștiga jocul.

cel mai bun 2-of-3 vs. Cel mai bun 3-of-5

un joc de volei poate fi jucat fie la două reguli stabilite diferite:

• 2-of-3 seturi
  • 3-of-5 seturi

regula 2-of-3 seturi înseamnă că o echipă de volei câștigă jocul atunci când câștigă 2 din 3 seturi, în timp ce o regulă 3-of-5 seturi înseamnă că o echipă de volei câștigă atunci când câștigă 3 din 5 seturi.

fiecare echipă trebuie să câștige majoritatea seturilor pentru a se califica drept câștigătoare. Asta înseamnă că o echipă poate câștiga câteva seturi, dar totuși pierde meciul general. Dacă o echipă câștigă suficiente seturi, seturile rămase sunt eliminate, deoarece au câștigat deja meciul.

pentru a citi mai multe despre detaliile despre câte seturi trebuie să câștigi în diferite situații, vizitează această postare.

câte minute într-un joc de volei?

un set tipic de volei durează aproximativ 20-30 de minute. Un joc de 3 seturi durează de obicei între 60 și 90 de minute, în funcție de cât de buni sunt jucătorii unul împotriva celuilalt. Un joc care joacă cele mai bune seturi 3-of-5, pe de altă parte, poate rula până la 150 de minute (2 ore de la untct).

cele mai bune seturi 2 din 3 sunt comune în rândul jucătorilor de sub liceu, în timp ce cele mai bune seturi 3 din 5 sunt comune în rândul jucătorilor de liceu universitar sau mai în vârstă. Numărul de puncte din set influențează durata setului. De exemplu, dacă setul are 25 de puncte, jucătorii pot dura 20-30 de minute, în timp ce un set de tie-breaker care este jucat la 15 puncte, este adesea mult mai scurt.

cu toate acestea, jocurile de volei nu durează neapărat mai mult de 15 minute. Un bun exemplu în acest sens este un meci de volei între Algeria și Serbia din 2015. Serbia și-a învins adversarii în mai puțin de 10 minute!

uneori, un meci de volei trebuie scurtat la mai puțin de 60 de minute. Meciuri ca acestea sunt de obicei în timpul turneelor, în jocul de biliard.

jucând cel mai bun meci din 2

echipele vor juca doar 2 seturi, indiferent de cine câștigă. Turneele respectă uneori această regulă dacă spațiul sau timpul reprezintă o preocupare, astfel încât să poată gestiona un număr mare de echipe și să mențină pe toată lumea într-un program previzibil. Acest lucru este de obicei utilizat numai în timpul jocului de biliard în primele runde ale unui turneu.

cele două echipe pot juca unul împotriva celuilalt pentru doar două seturi — numit cel mai bun din 2. Indiferent de cine câștigă, echipele vor juca două seturi, iar scorurile lor vor fi trimise și judecate ulterior.

este crucial ca echipele să înscrie cât mai multe puncte în aceste jocuri, deoarece numărul total de seturi câștigate și punctele totale obținute vor fi folosite pentru a le clasifica pentru jocul de paranteză.

echipa cu cel mai mare scor câștigă meciul general. De exemplu, dacă echipa a înscrie 26 în primul set, dar înscrie doar 21 în al doilea set, echipa a are 47 de puncte. Dacă echipa B înscrie 24 în primul set, dar înscrie 25 în al doilea set, echipa B are un scor general de 49, ceea ce înseamnă că echipa B este câștigătoarea.

câte seturi într-un joc de volei?

un joc de volei are de obicei trei seturi, deși unele jocuri necesită cinci seturi. Meciurile diferite au reguli diferite. Jocurile de volei universitar Junior au de obicei trei seturi pe meci, în timp ce jocurile universitare din sezonul regulat au cinci seturi.

cu toate acestea, unele jocuri de volei Varsity Junior joacă la 3-of-5 seturi în meciurile lor finale. Volei pe plajă se joacă în cele mai bune trei seturi – 21 de puncte pentru primul și al doilea set și 15 puncte pentru setul de egalitate. Mai jos este o listă cu cel mai comun număr de seturi pentru diferite niveluri de volei:

2-of-3 seturi 3-de-5 seturi
școala Gimnazială Universitate
Junior universitate Colegiu
plaja Internațională interior internațional
cele mai comune standarde

când două echipe se luptă una împotriva celeilalte, ambele concurează pentru raliuri. Un raliu se referă la timpul dintre un serviciu și sfârșitul jocului; Ambele echipe trebuie să se asigure că adversarii își pierd mingea. Ori de câte ori o echipă câștigă un raliu, devine punctul.

unele mitinguri sunt scurte, în timp ce altele sunt lungi. Un raliu mediu poate dura aproximativ 5-7 secunde, deși uneori un raliu poate dura mai puțin de o secundă.

cu cât echipele joacă mai bine, cu atât raliul este de obicei mai lung. În unele concursuri foarte potrivite, echipele vor avea mitinguri care merg pentru 50 de atingeri sau mai multe într-un singur joc continuu.

câte puncte pentru a câștiga un joc de volei?

în volei de interior, echipele au nevoie de 25 de puncte pentru a câștiga seturile obișnuite într-un meci de volei. Într-un set de tie-breaker, jucătorii vor trebui doar să obțină 15 puncte pentru a câștiga setul. În volei pe plajă, echipele au nevoie de 21 de puncte în primele 2 seturi, dar 15 puncte pentru tie-breaker. În toate cazurile, echipa câștigătoare trebuie să câștige cu 2.

încă nu s-a terminat!

punctele pentru cele mai bune seturi 3-of-5 sunt aceleași cu cele mai bune seturi 2-of-3, cu excepția faptului că o echipă trebuie să câștige trei seturi în loc de 2 seturi pentru a câștiga meciul. Seturile 1-4 sunt jucate la 25 de puncte în primele patru seturi. Cu toate acestea, al cincilea set este jucat doar la 15 puncte.

pe baza sistemului de puncte de raliu, o echipă poate câștiga un set doar atunci când câștigă cu două puncte. Asta înseamnă că până când oricare dintre Echipe poate înscrie suficient pentru a conduce cu două puncte, meciul continuă. Jocurile Competitive pot dura foarte mult timp, mai ales atunci când sunt implicate două echipe puternice.

pe 25 februarie 2021, al doilea set al unui joc de volei între Brigham Young și Universitatea Grand Canyon a mers în cele din urmă la Grand Canyon când au preluat un avans de 45-43 asupra BYU. Setul de 88 de puncte este acum cel mai lung set din istoria NCAA, depășind recordul de 86 de puncte stabilit în 2010.

volei pe plajă are un sistem de puncte ușor diferit. În loc să joace la 25 de puncte, Jucătorii de volei pe plajă joacă în schimb la 21 de puncte. În volei pe plajă, jucătorii vor schimba capetele după ce au obținut 7 puncte în primele două seturi. În al treilea set, jucătorii vor schimba părțile după fiecare 5 puncte.

punctele sunt puțin diferite pentru volei pe plajă.

Gânduri finale

un joc de volei nu are de obicei nicio restricție de timp. Cu toate acestea, un joc tipic jucat la cele mai bune seturi 2-of-3 durează de obicei între 60 și 90 de minute. În ceea ce privește cele mai bune seturi 3-of-5, acestea pot dura de obicei până la 150 de minute.

doriți să faceți cumpărături pentru produsele noastre preferate recomandate pentru jucători? Alegeți elementul de mai jos și faceți clic pentru a face cumpărături pe Amazon.