První moderní olympijské hry se konaly v Řecku v dubnu 1896

první olympijské hry Řecko olympijské hry
Stadion Panathenaic během prvních moderních olympijských her. Zápočet: Wikimedia Commons / Public Domain

první moderní olympijské hry se konaly v Aténách v Řecku, na Městském stadionu Panathenaic, 6. Dubna 1896-15. dubna 1896. Letní olympijské hry představovaly sportovce z více než 14 různých zemí po celém světě.

doufat, že oživit staré hry po tisíciletí, Mezinárodní olympijský výbor se setkal poprvé v Paříži v červnu 1894.

při rozhodování o výběru země, která bude hostit první moderní olympijské hry, výbor přirozeně vybral Řecko jako místo inaugurační olympiády, velmi vhodně, protože Řecko je místem, kde olympijské hry vznikly před tisíci lety.

předpokládá se, že starověké hry začaly v roce 776 v Olympii na Peloponésu, kde sportovci soutěžili pouze v jedné události, v závodě nohou.

v průběhu let byly přidány další události, včetně závodů vozů, boxu, wrestlingu a pětiboje.

účastníci, kteří byli všichni mladí muži z řeckých městských států a kolonií, často soutěžili v aktu, jako způsob, jak oslavit lidské tělo. Poslední Starověká olympiáda se údajně konala v roce 393 našeho letopočtu.

příběh Spyros Louis, řek, který vyhrál zlato na olympijských hrách zapůsobit na dívku

první moderní olympijské hry Řecko spyros louis
Spyros Louis v jeho foustanella. Úvěra: Wikimedia Commons / Public domain

v souladu s tehdejšími normami se prvních moderních olympijských her zúčastnili pouze muži. Celkem 241 sportovců reprezentujících čtrnáct národů soutěžilo ve čtyřiceti třech akcích.

řecký běžec Spyridon Louis vyhrál zahajovací maraton na této první moderní olympiádě, získat také srdce diváků a stát se jménem domácnosti po celé zemi.

Louis běžel závod ne pro slávu nebo slávu, ale z mnohem ušlechtilejšího důvodu-zapůsobit na svou lásku.

protože pocházel z chudé rodiny rolníků a pracoval jako nosič vody, nebyl Ludvík považován za nejvhodnějšího mládence ve městě.

navzdory své životní situaci měl Louis oči na nejkrásnější dívku ve městě a šel do extrémních délek, aby na ni zapůsobil.

jeho nadšení skončilo úplným triumfem, když porazil konkurenci tak divokým způsobem, že řecký maratonec byl později obviněn z podvádění Spojenými státy, Francie a Austrálie.

prostě se nemohli smířit s tím, že je porazil rolnický vodák, který běžel maratonskou akci ve fustanelle – řeckém tradičním sukničkovém oděvu.

možná to byla motivace lásky, která zmocnila Spyrose k vytrvalosti.

ale Američané rychle překonali své podezření a nakonec postavili bronzovou sochu na jeho počest na startovním místě Bostonského maratonu v Hopkintonu v Massachusetts.

Američané vyhráli velký na první moderní olympijské hry v Řecku

olympijské hry Řecko spyros louis
obrázek z prvních moderních olympijských her v Aténách, Řecko. Kredit: Wikimedia Commons / Public Domain

Americký James Connolly se stal prvním moderním olympijským vítězem, když vyhrál trojskok v den zahájení her.

za svůj úspěch získal stříbrnou medaili a olivovou ratolest.

hostitelská země Řecka, Francie, Velké Británie a Německa měla největší počet zúčastněných sportovců.

nejvíce medailí si však odnesly Spojené státy s jedenácti, následované Řeckem s deseti a Německem se šesti.

celkově se Amerika umístila na prvním, druhém nebo třetím místě ve dvaceti událostech, zatímco Řecko skórovalo ve čtyřiceti šesti událostech a Německo se umístilo ve třinácti soutěžích.

první olympiáda, která byla v té době uznána jako velký milník v mezinárodní atletické soutěži a spolupráci, skončila 15. dubna 1896.

podívejte se na všechny nejnovější zprávy z Řecka a světa na Greekreporter.com. Kontaktujte naši redakci a nahlaste aktualizaci nebo pošlete svůj příběh, fotografie a videa. Sledujte GR na Google News a přihlaste se zde k odběru našeho denního e-mailu!